Mityczna sukienka niezgody

Rzygacie już tym tematem prawda? Ja też. Dlatego postanowiłem skontaktować się z amerykańskimi naukowcami i dowiedzieć się jaki jest powód tego że raz widzimy sukienkę biało-złotą, a raz niebiesko-czarną.

Ale ponieważ istnieje jakaś malutka szansa, że ktoś nie wie o co się rozchodzi (może właśnie obudził się ze śpiączki, albo jest z Sosnowca), toteż przybliżę nieco temat.

Jakiś czas temu, szkocka piosenkarka Caitlin McNeil, wrzuciła na twittera zdjęcie tej własnie sukienki, z pytaniem o jej kolor, ponieważ kłóciła się o niego ze znajomymi. To wywołało w social mediach burzę z piorunami i podzieliło internet na dwa obozy. Jeden zwolenników sukienki biało-złotej, a drugi niebiesko-czarnej.

Prawda jest taka, że sukienka jest niebiesko-czarna.

Zatem skąd te podziały?

No i teraz przechodzimy do meritum tego wpisu, bo na razie to wygląda jak wyrwany z pudelka.

Nie było łatwo, ale skontaktowałem się z amerykańskimi naukowcami. Oczywiście wszystkie rozmowy odbyły się przez pośredników, ponieważ bardzo cenią sobie anonimowość.

W każdym razie jak się okazuje winne wszystkiemu jest oświetlenie. Pamiętajcie że kolory tak naprawdę nie istnieją, tylko nasz mózg odczytuje je w zależności od długości fali światła. Sukienka jest oświetlona tak, że wpływa to na jej odcień. Dlatego mózg jest zmuszony odejmować nieustannie różne dane. W tym przypadku mózgi części osób odejmują niebieskie odcienie – wtedy widać sukienkę biało-złotą, natomiast drugiej grupie mózg odejmuje odcienie złote, a wtedy sukienkę odbierają jako granatowo-czarną.

Mam nadzieje, że dzięki mnie wasze życie stanie się prostsze i nie będziecie już musieli wojować, kłócąc się o kolor sukienki.

Trzymajcie się! I pamiętajcie. Amerykańscy naukowcy żyją w waszych sercach.

2

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Mityczna sukienka niezgody

 1. Dyskusja jest akademicka 😀 Cała rozbija się o źle postawioną odpowiedź, do źle postawionego pytania.
  Pytanie brzmi: Jakiego koloru jest sukienka?
  Odpowiadamy na pytanie: Jakiego koloru sukienkę widzisz na zdjęciu?

  Zdjęcie jest zwyczajnie zwalone 😀 Na zdjęciu sukienka jest żółto-niebieska (photoshop potwierdza) – w rzeczywistości sukienka jest granatowo-czarna, ale pomiary gęstości zdjęcia tego nie potwierdzają. 😀 No i co zrobić? Nic nie zrobić! 😀

  Polubienie

 2. disse:Oi… vc é de Curitiba? Acabei de conhecer seu blog e vi que vc comentou “aqui em Cu#&;iba&r8230ti#8221; que bom! Eu conheço pouquíssimas blogueiras daqui! Adorei conhecer o blog e vou sempre passar por aqui.bjs

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s